A) How long would it take a 1.00 x 10^5 kg airplane with engines that produce a
ID: 2137091 • Letter: A
Question
A)
How long would it take a 1.00 x 10^5 kg airplane with engines that produce a maximum of 100 MW of power to reach a speed of 200 m/s and an altitude of 12.0km if air resistance were negligible?
B)
If it actually take 950 sec., what is the power applied, in megawatts?
C)
Given this power, what is the average force of air resistance if the airplane take 1200 sec? (Hint: You must find the distance the plane travels in 1200 sec assuming constant acceleration.)
***PLEASE EXPLAIN/SHOW WORK NECESSARY***
Explanation / Answer
A) P*t = 1/2 mv^2 + m g h
100E6*t = 0.5*1.0E6*200^2 + 1.0E5*9.81*12.0E3
t=317.72 s
B) P*950 = 0.5*1.0E6*200^2 + 1.0E5*9.81*12.0E3
P=3.34E7 W or 33.4 MW
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.