A block of weight wt1 = 422 N sits on a frictionless table of mass 106 kg. The b
ID: 2135833 • Letter: A
Question
A block of weight wt1 = 422 N sits on a frictionless table of mass 106 kg. The block is connected via frictionless pulley to a hanging block with weight wt2 = 179 N. (Ignore any minor frictional effects and assume the pulley to be massless.)
1) What is the magnitude of the acceleration of the block on the table?
|a1| = Help:
2)What is the magnitude of the acceleration of the block hanging over the side?
|a2| =
3)What is the tension in the rope connecting the two masses?
T =
A block of weight wt1 = 422 N sits on a frictionless table of mass 106 kg. The block is connected via frictionless pulley to a hanging block with weight wt2 = 179 N. (Ignore any minor frictional effects and assume the pulley to be massless.) What is the magnitude of the acceleration of the block on the table? |a1| = Help: What is the magnitude of the acceleration of the block hanging over the side? |a2| = What is the tension in the rope connecting the two masses? T =Explanation / Answer
1) a=2.97
2) a=2.97
3)a=125.7
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.