A block of weight wt 1 = 444 N sits on a frictionless table of mass 119 kg. The
ID: 1876612 • Letter: A
Question
A block of weight wt1 = 444 N sits on a frictionless table of mass 119 kg. The block is connected via frictionless pulley to a hanging block with weight wt2 = 190 N. (Ignore any minor frictional effects and assume the pulley to be massless.)
1)
What is the magnitude of the acceleration of the block on the table?
|a1| =
m/sec2
2)
What is the magnitude of the acceleration of the block hanging over the side?
|a2| =
m/sec2
3)
What is the tension in the rope connecting the two masses?
T =
N
Wt WExplanation / Answer
The acceleration (magnitude) of each block is the same
Now sum forces about w1
T = wt1/g*a
Summing forces about the hanging block wt2 - T = wt2/g*a
or T = wt2 - wt2/g*a
Therefore equating both of these we get
wt1/g*a = wt2 - wt2/g*a
or (wt1/g + wt2/g)*a = wt2
so a = wt2/(wt1/g + wt2/g) = 190/(444/9.8 + 190/9.8) = 2.93m/s^2
c) T = wt1/g*a = 444/9.8*2.93 = 132.746N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.