A block of weight a 400 N sits on a frictionless inclined plane, which makers an
ID: 1781065 • Letter: A
Question
A block of weight a 400 N sits on a frictionless inclined plane, which makers anangle :350°with respect to the honzorta as shown in the tp:re Eigure 1) A force of magnitude - 229 N, applied parallel to the incine is ust sufficient to pull the block up the plane at consfant speed Submit My Amswers Give Up Part C What is Wy the work done on the block ty the applied force Fas the blcck moves a distance L- 4 50 m up the incine Express your answer numerically in joules Hints We My Answers Glve Up Part D 1%. wht is WN, the work done on block by he normal force as the block moves adstace450mupte ncined piane, Express your answer numerically in joules. Hints Submit My Answers Give UpExplanation / Answer
part(A)
from work energy theorem
total work done by all forces = change in KE
Wtot = (1/2)*m*(vf^2 - vi^2)
as the speed is constant vf = vi
Wtot = 0
======================
part (B)
along the incline
component of gravitational force down the incline Fg = m*g*sintheta
Work done by gravity = Fg*L*cos180
Wg = -m*g*sintheta*L
Wg = -40*sin35*4.5
Wg = -103.24 J <<---------ANSWER
=================================
part(c)
along the incline
component of gravitational force down the incline Fg = m*g*sintheta
Fnet = Fg - F
Fnet = m*a
as speed is constant acceleration a = 0
Fnet = F - m*g*sintheta = 0
F = m*g*sintheta
work done by force F, WF = m*g*sintheta*L = 103.24 J <<---------ANSWER
=========================================
part (D)
perpendicular to incline
FN - m*g*costheta = 0
FN = m*g*costheta
work done by FN , WN = FN*L*cos90 = 0 <<<<<---------ANSWER
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.