From t= 0 s to t= 9 s, a car moves east with a constant speed of 24 m/s. Then, f
ID: 2134953 • Letter: F
Question
From t= 0 s to t= 9 s, a car moves east with a constant speed of 24 m/s. Then, from t = 9 s to t = 23 s, the car moves west with a constant speed of 21 m/s. Lastly, from t = 23 s to t = 29 s, the car moves west with a constant speed of 18 m/s. Determine the total distance the car traveled, the car's total displacement, it's average speed, & it's average velocity. Express all answers in the appropriate mks units.A.) Total distance traveled = ?
B.) Total displacement = ?
C.) Average speed = ?
D.) Average velocity = ?
Explanation / Answer
A) d = 9 x24 + (23-9) x21 + (29-23) x18 = 618 m B) displacement = 9x24 - (23-9)x21 -(29-23)x18 = -186m c) avg speed = 618/ 29 = 21.31 m/s d) avg vel = -186/29 = -6.413 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.