Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

From t= 0 s to t= 16 s, a car moves south with a constant speed of 17 m/s. Then,

ID: 1992447 • Letter: F

Question

From t= 0 s to t= 16 s, a car moves south with a constant speed of 17 m/s. Then, from t = 16 s to t = 28 s, the car moves north with a constant speed of 16 m/s. Lastly, from t = 28 s to t = 41 s, the car moves south with a constant speed of 15 m/s. Determine the total distance the car traveled, the car's total displacement, it's average speed, & it's average velocity. Express all answers in the appropriate mks units.

A.) Total distance traveled =
B.) Total displacement =
C.) Average speed =
D.) Average velocity =

Explanation / Answer

A) 16*17 +12*16 +13*15 = 659m B) displacement: 16*17+15*13-12*16 = 275 m towards south c) speed = 659/41 = 16.07 m/s D) velocity: 275/41 = 6.70 m/s

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote