The figure shows two 1.0 k g blocks connected by a rope. A second rope hangs ben
ID: 2134203 • Letter: T
Question
The figure shows two 1.0kg blocks connected by a rope. A second rope hangs beneath the lower block. Both ropes have a mass of 250g . The entire assembly is accelerated upward at 3.0m/s2 by force F.
What is F?
What is the tension at the top end of rope 1?
http://session.masteringphysics.com/problemAsset/1384152/5/knight_Figure_08_26.jpg
The figure shows two 1.0kg blocks connected by a rope. A second rope hangs beneath the lower block. Both ropes have a mass of 250g . The entire assembly is accelerated upward at 3.0m/s2 by force F. What is F? What is the tension at the top end of rope 1?Explanation / Answer
Total mass = Mass of 2 blocks + mass of ropes = 2.5 kg
Acceleration = 3 m/s^2
So F = ma = 7.5 N
Tension at a point = Mass below the point x Acceleration
Mass below the top end of rope 1 = 1.5kg
So Tension = 1.5*3 = 4.5 kg
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.