The figure shows the potential energy U(x) of a solid ball that can roll along a
ID: 2187342 • Letter: T
Question
The figure shows the potential energy U(x) of a solid ball that can roll along an x axis. The ball is uniform, rolls smoothly, and has a mass of 0.49 kg. It is released at x = 7.0 m headed in the negative direction of the x axis with a mechanical energy of 94 J. (a) If the ball can reach x = 0 m, what is its speed there, and if it cannot, what is its turning point? Suppose, instead, it is headed in the positive direction of the x axis when it is released at x = 7.0 m with 94 J. (b) If the ball can reach x = 13 m, what is its speed there, and if it cannot, what is its turning pointExplanation / Answer
where is the figure?
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.