Two 7.0mm x 7.0mm electrodes with a 0.10mm thick sheet of Mylar between them are
ID: 2133350 • Letter: T
Question
Two 7.0mm x 7.0mm electrodes with a 0.10mm thick sheet of Mylar between them are attached to a 9.0V battery. Without disconnecting the battery, the Mylar is withdrawn. (Very small spacers keep the electrode separation unchanged.) Dielectric constant for Mylar is k_Mylar = 3.1.
A. What is the charge before and after the Mylar is withdrawn? Q_before, Q_after
B. What is the potential difference before and after the Mylar is withdrawn? V_before, V_after
C. What is the electric field before and after the Mylar is withdrawn? E_before, E_after
Explanation / Answer
A) Q before = Cbefore V = k e0 A V/d = 3.1*8.85E-12*7.0E-3^2*9/0.10E-3=1.21E-10 C
Q after = 8.85E-12*7.0E-3^2*9/0.10E-3=3.90E-11 C
B) V before = Vafter = 9
C) E before = E after = V/d = 9/0.1E-3=90000 V
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.