Two 20.0-g ice cubes at –18.0 °C are placed into 215 g of water at 25.0 °C. Assu
ID: 694108 • Letter: T
Question
Two 20.0-g ice cubes at –18.0 °C are placed into 215 g of water at 25.0 °C. Assuming no energy is transferred to or from the surroundings, calculate the final temperature, Tf, of the water after all the ice melts.
Two 20.0-g ice cubes at-18.0 are placed into 215 g of water at 25.0°C. Assuming no energy is transferred to or from the surroundings, calculate the final temperature, Tf, of the water after all the ice melts. heat capacity of H20(s) 37.7 J(mol K) heat capacity of H20() 75.3 J/(mol K) enthalpy of fusion of H20 6.01 kJ/mol NumberExplanation / Answer
Answer
Tf = 7.15
Explanation
Heat released by water(q(rel) =- Heat absorbed by ice(q(obs))
Heat abserbed by ice = Heat required to raise the ice cubes from -18 to 100(q1) + Heat required to fuse ice cubes(q2) + Heat required to bring the temperature of melted iceto final value(q3)
so,
q(rel) = - (q1 + q2 + q3)
q(rel) = m× T × C
= 215g × (X - 298.15K) × 4.814J/g K
= X899.6J/K- 268216J
q1 = m × T × C
= 40g × 18K × 2.094J/g K
= 1507.7J
q2 = (6010J/18g) ×40g = 13356J
q3 = 40g × (x - 273.15K ) × 4.184J/g K
= X167.4J/K- 45725J
X899.6J/K - 268216J = -(1507.7J + 13356J + X167.4J/K - 45725J)
X1067J/K = 299077J
X = 280.3K = 7.15
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.