Two 20.0-g ice cubes at –13.0 °C are placed into 285 g of water at 25.0 °C. Assu
ID: 963666 • Letter: T
Question
Two 20.0-g ice cubes at –13.0 °C are placed into 285 g of water at 25.0 °C. Assuming no energy is transferred to or from the surroundings, calculate the final temperature of the water after all the ice melts.
Two 20.0-g ice cubes at-130°C are placed into 285 g of water at 250°C. Assuming no energy is transferred to or from the surroundings, calculate the final temperature of the water after all the ice melts. heat capacity of H20(s) 37.7J/(mol K) heat capacity of H20(0) 75.3 J(mol K) enthalpy of fusion of H20 6.01 kJ/mol NumberExplanation / Answer
Given that
mass of Ice = 2 x 20 g = 40.0 g
mass of water = 285 g
Given that Two 20.0-g ice cubes at –13.0 °C are placed into 285 g of water at 25.0 °C.
Therefore,
Heat lost by water at 25 °C = Heat gained by ice at -13 °C
Heat loss or gain Q = mcdT , c= specific heat
specific heat of water = 4.18 J/g/oC
specific heat of ice = 2.03 J/g/oC
Let T be the final temperature of the water
Hence,
285 g x 4.18 J/g/oC x [ 25 - T ] = 40 g x 2.03 J/g/oC x [T-(-13)]
29782.5 - 1191.3 T = 81.2 T + 1055.6
1272.5 T = 28726.9
T = 22.57 oC
Therefore, final temperature of the water = 22.57 oC
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.