A plane with a mass of 940kg is suddenly buffeted by a wind force directed to th
ID: 2133262 • Letter: A
Question
A plane with a mass of 940kg is suddenly buffeted by a wind force directed to the right as shown. the wind force vs. time function is Fwind=5500-140e^3t. determine the sideward sliding distance if the plane is buffeted for 1.80 seconds, that is t=0 to t=1.80s
distance=_________________________________
A plane with a mass of 940kg is suddenly buffeted by a wind force directed to the right as shown. the wind force vs. time function is Fwind=5500-140e^3t. determine the sideward sliding distance if the plane is buffeted for 1.80 seconds, that is t=0 to t=1.80s distance=_________________________________Explanation / Answer
F = 5500-140e^3t
a = F/m = (5500-140e^3t)/940 = 5.851 - 0.14894 e^(3t)
v = int{a} = int{5.851 - 0.14894 e^(3t)} = 5.851 * t - 0.14894 (1/3) e^(3t) = 5.851 * t - 0.049647 e^(3t)
x = int{v} = int{ 5.851 * t - 0.049647 e^(3t)} = 2.9255 * t^2 - 0.016549 e^(3t)
from t=0 to t=1.8s
x = (2.9255 * 1.8^2 - 0.016549 e^(3*1.8)) - (2.9255 * (0)^2 - 0.016549 e^(3*0))
x = 5.8145652 - (-0.016549)
x = 5.83 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.