A plane is measured to be a distance of 1000 m from the edge of the runway. The
ID: 1881922 • Letter: A
Question
A plane is measured to be a distance of 1000 m from the edge of the runway. The person measuring the plane also notes that the plane is 60 degrees from the zenith (directly above). What is the altitude of the plane? 1000 6 A trapper walks a 5.0-km straight-line distance from his cabin to the lake, as shown in the following figure. Use a graphical method (the parallelogram rule) to determine the trapper's displacement directly to the east and displacement directly to the north that sum up to his resultant displacement vector. If the trapper walked only in directions east and north, zigzagging his way to the lake, how many kilometers would he have to walk to get to the lake? Path 2 S5.0 km Path 1 40Explanation / Answer
Altitude of plane,
Cos 60= b/1000
h= 500 m
=========
Distnace he need to travel along north direction
Dn= 5 sin 40= 3.214 km
Distance he need to travel along east
De= 5 cos 40= 3.83 km
===========
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.