A plane EM wave in Vaccum is given by E = y Eo e i(kz-wt) with Eo = 1 V/m( realv
ID: 1750564 • Letter: A
Question
A plane EM wave in Vaccum is given by E = y Eo ei(kz-wt) with Eo = 1 V/m( realvalued)
and wavelength = 10 m. A circular loop ofradius a =1 m is located with its center at origin butOriented so that a diameter lies along the z-axis while the planeof the loop makes an angle with y-axis.
Find the emf in the loop as a function of time and computeits maximum amplitude in Volts for optimal .
Hint: You can assume >>a to calculate theflux.
At least give me an Idea on this how to approach this problem.. iamin need really..
Explanation / Answer
the work done by the electric field in moving a test charge qonce around the loop is equal to q * e.Because the electric forceacting on the charge is qE,the work done by the electric field inmoving the charge once aroud the loop is qE * (2r),where2r is the circumference of the loop.These two expressions forthe work done must be equal;therefore, q * e = q * E * (2r) or E = (e/2r) ---------(1) the magnetic flux is B= B * A = B *(a^2) for a circular loop,the induced electric field can beexpressed as E = -(1/2r) * (dB/dt) = -(r/2) *(dB/dt) ---------(2) from (1) e = E * 2r E = 1 V/m and r = a = 1 m or e = 1 * 2 * 1 = 2 = 2 * 3.14 = 6.28 V from (2) we get E = -(1/2r) * (dB/dt) when >> a then B= * B or E = -(1/2r) * ( * B) = -(1/2r) *(E/v) or q * e = -(1/2r) * (E/v) or e = -(1/2qr) * (E/v) q = 1.6 * 10^-19 C a = r = 1 m E is the electric field and v is the speed of circularloopRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.