A microscope has an objective with a 4-mm focal length and an ocular with a 30-m
ID: 2132916 • Letter: A
Question
A microscope has an objective with a 4-mm focal length and an ocular with a 30-mm focal length. The two lenses are separated by 0.16 m, and the final image is formed 0.25 m from the ocular. A) Where is the image formed by the objective? B) Where is the specimen related to the objective? C) What is the magnification of the microscope?
I know I want to convert both focal length measurements in units of meters. So for the 4-mm focal length, I have 4x10^-3 m and for the 30-mm focal length, I have .03 m. I'm not sure how to go on from here...
Explanation / Answer
(a).
L = 170 + 28.1
L = 198.1 mm = 19.81 cm
(b).
objective lens,
1/s + 1/s' = 1/f_ob
1/s + 1/170 = 1/3.35
s = 3.41734 cm
Magnification is
M = (s'/s)(25/f_ok)
M = (170/3.41734)(250/28.1)
M = 442.58 x
(c).
s = 3.41734 cm = 34.1734 mm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.