A pond whose surface area is 500 m^2 is heated by solar radiation. Assume that a
ID: 2132899 • Letter: A
Question
A pond whose surface area is 500 m^2 is heated by solar radiation. Assume that all
radiative transfer processes in the atmosphere can be neglected, so the solar energy flux
reaching the pond is equal to the solar constant given in problem 7. Assume that all of the
solar radiation reaching the pond is absorbed (none is reflected). Assume that the air is still,
and that the temperature of the air and the pond water are identical, so that heat transfer
mechanisms other than solar radiation can be neglected. Neglect radiative heat loss by the
pond. How much heat is absorbed by the pond in one hour? If the pond is well mixed and
is .5 m deep, how much does the water temperature increase in one hour?
Problem 7:
Measurements indicate that this quantity, which
is known as the solar constant, is approximately 1362 W/m^2.
Explanation / Answer
heat obsorbed Q = 1362*500*60*60 = 2451600000 J
m = rho*volume = 1000*500*0.5 = 250000 kg
c = 4180 J/kg
Q = m*c*dT
dT = Q/(m*c) = 2.35 degrees celsius
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.