Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A pollster wants to construct a 95% confidence interval for the proportion of ad

ID: 3265284 • Letter: A

Question

A pollster wants to construct a 95% confidence interval for the proportion of adults who believe that economic conditions are getting better. A Gallup poll taken in July 2010 estimates this proportion to be 0.33. Using this estimate, what sample size is needed so that the confidence interval will have a margin of error of 0.066? Write only an integer as your answer. Your Answer: A pollster wants to construct a 95% confidence interval for the proportion of children who watch Spongebob Squarepants. Estimate the sample size needed so that the confidence interval will have a margin of error of 0.037. Write only an integer as your answer. Your Answer:

Explanation / Answer

(11) z score for 95% confidence is z = 1.96

E = 0.066

p = 0.33, q = 1 - p = 0.67

N = (z/E)^2 * pq

N = (1.96/0.066)^2 * 0.33 * 0.67 = 195

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote