The cube has side length L=10.0cm. The electric field is uniform, has a magnitud
ID: 2132756 • Letter: T
Question
The cube has side length L=10.0cm. The electric field is uniform, has a magnitude E=4.00*10^3 N/C, and is parallel to the xy-plane at an angle of 36.9 degrees measured from the +x - axis towards the +y - axis.
What is the electric flux through each of the cube faces?
What is the total electric flux through all faces of the cube?
S1S
Explanation / Answer
We have electric flux ? = E A cos?
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.