A rookie quarterback throws a football with an initial upward velocity component
ID: 2129016 • Letter: A
Question
A rookie quarterback throws a football with an initial upward velocity component of 16.7m/s and a horizontal velocity component of 22.0m/s . Ignore air resistance. Express all answers using three significant figures.
A) How much time is required for the football to reach the highest point of the trajectory?
B) How high is this point?
C) How much time (after it is thrown) is required for the football to return to its original level?
D) How does this compare with the time calculated in part (a).
E) How far has it traveled horizontally during this time?
Explanation / Answer
A) Ta = Vy/g = 16.7/9.8 = 1.7s B) H = Vy^2/2g =14.23 c) T = 2*Ta = 3.4s D) 2 times more than in A E) X = Vx*T = 22*3.4= 74.8m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.