A softball is hit over a third baseman\'s head with some speed v 0 at an angle ?
ID: 2128356 • Letter: A
Question
A softball is hit over a third baseman's head with some speed v0 at an angle ? above the horizontal. Immediately after the ball is hit, the third baseman turns around and begins to run at a constant velocity V=7.00m/s. He catches the ball t=2.00s later at the same height at which it left the bat. The third baseman was originally standing L=18.0m from the location at which the ball was hit.
Part A) Find v0. Use g=9.81m/s2 for the magnitude of the acceleration due to gravity. Vo=? in m/s
Part B) Find the angle ? in degrees.
A softball is hit over a third baseman's head with some speed v0 at an angle ? above the horizontal. Immediately after the ball is hit, the third baseman turns around and begins to run at a constant velocity V=7.00m/s. He catches the ball t=2.00s later at the same height at which it left the bat. The third baseman was originally standing L=18.0m from the location at which the ball was hit. Find v0. Use g=9.81m/s2 for the magnitude of the acceleration due to gravity. Vo=? in m/s Find the angle ? in degrees.Explanation / Answer
time of flight = 2 sec
Range = 18 + 7 x 2 = 32 m
in vertical : H = ut + at^2/2
0 = vosintheta x 2 - g x 2^2/2
vo x sin(theta) = 9.81 ..(i)
on horizontal : vocos(theta) x 2 = 32
vo x cos(theta) = 16 ..(ii)
(i) / (ii) = tan(theta) = 9.81/16
theta = 31.51 degrees ........................Ans. (Part B)
vo = 16 /cos31.51 = 18.77 m/s ...........ANs.PartA
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.