A single mass (m 1 = 2.8 kg) hangs from a spring in a motionless elevator. The s
ID: 2128128 • Letter: A
Question
A single mass (m1 = 2.8 kg) hangs from a spring in a motionless elevator. The spring constant is k = 310 N/m.
Now, three masses (m1 = 2.8 kg, m2 = 8.4 kg and m3 = 5.6) hang from three identical springs in a motionless elevator. The springs all have the same spring constant given above.
the elevator is moving downward with a velocity of v = -2 m/s but accelerating upward at an acceleration of a = 4.5 m/s2. (Note: an upward acceleration when the elevator is moving down means the elevator is slowing down.)
Finally, the elevator is moving downward with a velocity of v = -3.8 m/s but accelerating downward at an acceleration of a = -2.2 m/s2.
What is the magnitude of the net force on the middle mass?
Please show steps
Explanation / Answer
As far as I understood the question,if all masses are attached to roof of the elevator and considering only final acceleration as acceleration of elevator
Net force on middle mass=m(a-g)
=8.4*(-2.2-9.8)
=-100.8 N
i.e,100.8 N force acting downwards
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.