A single constant force 23.1 N acts on a particle of mass 4.68 kg. The particle
ID: 1970377 • Letter: A
Question
A single constant force 23.1 N acts on a particle of mass 4.68 kg. The particle starts at rest at t = 0.What is the instantaneous power delivered
by the force at t = 4.51 s? Answer in units of W
A car with a mass of 1040 kg kg starts from
rest and accelerates to a speed of 15.6 m/s in
10.9 s. Assume that the force of resistance
remains constant at 404 N during this time.
What is the average power developed by
the car’s engine?
An applied force varies with position ac-
cording to F = k1 xn - k2, where n = 3,
k1 = 6.5 N/m3, and k2 = 66 N.
How much work is done by this force on
an object that moves from xi = 5.35 m to
xf = 21.4 m?
Answer in units of kJ
Answer in units of W
Explanation / Answer
acc=23.1/4.68=4.9 v=u+a*t v=0+4.9*4.51=22.099 instant power=f*v =23.1*22.099=510.48W v=u+a*t 15.6=a*10.9 a=1.43m/s^2 force=1040*1.43=1488.44N POWER DEVELOPED=(1488.44+404)*15.6 =29522.06W WORK=INTEGRAL(F*DX) =kix^2-k2*x where xfrom 5.35 to 21.4 put the values for final answer hope this will help u..
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.