A single conservative force acts on a 5.10-kg particle within a system due to it
ID: 1882821 • Letter: A
Question
A single conservative force acts on a 5.10-kg particle within a system due to its interaction with the rest of the system. The equation
Fx = 2x + 4
describes the force, where Fx is in newtons and x is in meters. As the particle moves along the x axis from x = 1.08 m to x = 7.30 m, calculate the following.
(a) the work done by this force on the particle
(b) the change in the potential energy of the system
(c) the kinetic energy the particle has at x = 7.30 m if its speed is 3.00 m/s at x = 1.08 m
Explanation / Answer
Given that -
Fx = 2x + 4
So,
Fdx = (2x+4)dx
integrate the above with respect to x and t, we have -
W = x^2 + 4x
(a) Work done from x = 1.08 m to x = 7.30 m
W = 7.30^2 + 4*7.30 - 1.08^2 - 4*1.08 = 53.29 + 29.2 - 1.17 - 4.32 = 77.0 J
(b) Change in potential energy of the particle = -77.0 J (force is conservative)
(c) dU = -dK (change in potential = change in kinetic)
Ki = (1/2)*m*v^2 = 0.5*5.10kg*(3m/s)^2 = 22.95 J
Kf = Ki + dK = 22.95 J + 77.0 J = 99.95 J
So, kinetic energy of the particle at x = 7.30 m is 99.95 J.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.