A motorcycle is following a car that is traveling at constant speed on a straigh
ID: 2127966 • Letter: A
Question
A motorcycle is following a car that is traveling at constant speed on a straight highway. Initially, the car and the motorcycle are both traveling at the same speed of 21.5m/s , and the distance between them is 55.0m . After t1 = 5.00s , the motorcycle starts to accelerate at a rate of 8.00m/s2 . The motorcycle catches up with the car at some time t2.
A.)How long does it take from the moment when the motorcycle starts to accelerate until it catches up with the car? In other words, find
t2?t1.
B.) How far does the motorcycle travel from the moment it starts to accelerate (at time
Explanation / Answer
The displacement of car in t1 sec
D1 = x + u t1
D1 = 55 + (21.5 m/s ) t1
The displacement of motorcycle in t1 sec
D2 = u t1 + 1/2 a t1^2
D2 = 21.5 t1 + 1/2 a t1^2
D1 = D2
55 + (21.5 m/s ) t1 = 21.5 t1 + 1/2 a t1^2
t1 = sqrt [55 * 2 / 8 ]
t = t2- t1 = 3.71 s
-------------------------------------
Distance travelled by motor cycle
s= 55 + (21.5 * 3.71)
= 134.76 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.