A motor run by a 7.3 V battery has a 23 turn square coil with sides of length 4.
ID: 1463960 • Letter: A
Question
A motor run by a 7.3 V battery has a 23 turn square coil with sides of length 4.0 cm and total resistance 34 . When spinning, the magnetic field felt by the wire in the coil is 1.6×102 T .
Part A
What is the maximum torque on the motor?
Express your answer using two significant figures.
A motor run by a 7.3 V battery has a 23 turn square coil with sides of length 4.0 cm and total resistance 34 . When spinning, the magnetic field felt by the wire in the coil is 1.6×102 T .
Part A
What is the maximum torque on the motor?
Express your answer using two significant figures.
= mNExplanation / Answer
a = 4.0 cm = 0.04 m
Magnetic Moment = IAN
I = V/R = 7.3 / 34 = 0.215 A
A = a2 = (0.04 )2 = 0.0016 m2
N = 23
so = (0.215) * (0.0016) * (23) = 0.007912 Am2
Torque = * B = 0.007912 * 1.6 * 10-2
= 12.66 * 10-5 Nm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.