Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The square surface shown in the figure measures 2.6 mm on each side. It is immer

ID: 2126706 • Letter: T

Question

The square surface shown in the figure measures 2.6  mm on each side. It is immersed in a uniform electric field with magnitude E = 2000 N/C and with field lines at an angle of 35

The square surface shown in the figure measures 2.6 mm on each side. It is immersed in a uniform electric field with magnitude E = 2000 N/C and with field lines at an angle of 35 degree with a normal to the surface, as shown. Take that normal to be "outward," as though the surface were one face of a box. Calculate the electric flux through the surface.

Explanation / Answer

the electric field=E.s (dot product)

E=electric field

s=area of the box

2000*2.6*2.6*10^-6*cos35

=0.01352*cos35

=0.01107 units

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote