The spring in the figure has a spring constant of 1300N/m . It is compressed 17.
ID: 1376870 • Letter: T
Question
The spring in the figure has a spring constant of 1300N/m . It is compressed 17.0cm , then launches a 200gblock. The horizontal surface is frictionless, but the block's coefficient of kinetic friction on the incline is 0.220. What distance d does the block sail through the air?
The spring in the figure has a spring constant of 1300N/m . It is compressed 17.0cm , then launches a 200gblock. The horizontal surface is frictionless, but the block's coefficient of kinetic friction on the incline is 0.220. What distance d does the block sail through the air?Explanation / Answer
let u is the speed of the block at the bottom of the ramp.
0.5*m*u^2 = 0.5*k*x^2
==> u = x*sqrt(k/m)
= 0.17*sqrt(1300/0.2)
= 13.7 m/s
acceleration of the block on the inclined surface,
a = -g*sin(45) - mue_k*g*cos(45)
= -9.8*sin(45) - 0.22*9.8*cos(45)
= -8.45 m/s^2
distance travelled, d = 2/sin(45) = 2.83 m/s
let v is the speed of the block at the top of the incline
Apply, v^2 - u^2 = 2*a*d
v = sqrt(u^2 + 2*a*d)
= sqrt(13.7^2 - 2*8.45*2.83)
= 11.82 m/s
now, Horizontal range, d = v^2*sin(2*theta)/g
= 11.82^2*sin(2*45)/9.8
= 14.2 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.