The spontaneous decay of a heavy atomic nucleus of mass M = 16.0 10 27 kg that i
ID: 1776420 • Letter: T
Question
The spontaneous decay of a heavy atomic nucleus of mass M = 16.0 1027 kg that is initially at rest produces three particles. The first particle, with mass m1 = 6.64 1027 kg, is ejected in the positive x direction with a speed of 1.90 107 m/s. The second particle, with mass m2 = 3.10 1027 kg, is ejected in the negative y direction with a speed of 2.00 107 m/s.
(a) What is the velocity of the third particle? (Enter the magnitude.)? __________ m/s
(b) What is the increase in the kinetic energy of the system after the decay? _________J
Explanation / Answer
m1 = 6.4 x 10^-27 kg
v1 = 1.90 x 10^7 i
m2 = 3.10 x 10^-27 kg
v2 = -2 x 10^7 j
m3= (16 - 6.64 - 3.10) x 10^-27 = 6.26 x 10^-27 kg
Applying momentum conservatiom,
0 = m1 v1 + m2 v2 + m3 v3
putting values,
v3 = -1.94 x 10^7 i + 0.99 x 10^7 j m/s
(A) magniude , |v3| = sqrt(1.94^2 + 0.99^2) = 2.18 x 10^7 J
(B) Ki = 0
Kf = m1 v1^2 /2 + m2 v2^2 /2 + m3 v2^2 / 2
Kf = 3.26 x 10^-12 J
increase = Kf - Ki = 3.26 x 10^-12 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.