The speed of the light wave in vacuum, c, is 3* 10^8 motors/second. For waves wh
ID: 1625391 • Letter: T
Question
The speed of the light wave in vacuum, c, is 3* 10^8 motors/second. For waves which have wavelength, lambda, of 1.5 meters, find the frequency, f. (Light is not a mechanical wave, but an electromagnetic one. However, it is still a periodic wave and the relationship between wave speed, frequency, wavelength is the same.) A. f = c/lambda = (3 * 10^8 m/s)/(1.5m) = 1.5 * 10^8 s^-1 B. f = lambda/c = (1.5m)/(3 * 10^8 m/s) = 0.5 * 10^-8 s C. f = lambda * c = (1.5m) * (3 * 10^8 m/s) = 4.5 * 10^8 m^2/s D. cannot be determined from information providedExplanation / Answer
velocity == frequency*wavelength
frequency = velocity/wavelength
f=c/
Plugging given data,
f=(3*10^8m/s)/1.5m
f= 2.0*10^8 s-1
None of the given option is correct.
1st option matches with some part of the answer but its final values is incorrect.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.