Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The speed of a nerve impulse in the human body is about 100 m/s. If you accident

ID: 1637008 • Letter: T

Question

The speed of a nerve impulse in the human body is about 100 m/s. If you accidentally stub you toe in the dark, estimate the time it takes the nerve impulse to travel to your brain. (Assume that you are approximately 1.90 m tall and that the nerve impulse travels at uniform speed.) S. A motorist drives north for 35.0 minutes at 98.0 km/h and then stops for 15.0 minutes. He then continues north, traveling 130 km in 1.70 h (a) What is his total displacement? km (b) What is his average velocity? km/h

Explanation / Answer

1

Time taken=distance/speed=1.9/100=0.0019 sec=1.9 ms

2

(a)total displacement=(35/60)*98 +130=187.2 km

(b) average velocity=total displacement/total time=73.9 km/hr

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote