The spring in the figure has a spring constant of 1000N/m . It is compressed 13.
ID: 1260704 • Letter: T
Question
The spring in the figure has a spring constant of 1000N/m . It is compressed 13.0cm , then launches a 200gblock. The horizontal surface is frictionless, but the block's coefficient of kinetic friction on the incline is 0.220.
What distance d does the block sail through the air?
The spring in the figure has a spring constant of 1000N/m . It is compressed 13.0cm , then launches a 200gblock. The horizontal surface is frictionless, but the block's coefficient of kinetic friction on the incline is 0.220. What distance d does the block sail through the air?Explanation / Answer
Here ,
we will use conservation of energy
Let the speed of launch of block is u
then
Using conservation of energy at the bottom and top of incline
0.5kx^2 = 0.5mv^2 + mg*h + mg*u*h/sin(45)
0.5*1000*0.13^2 = 0.200(0.5*v^2 + 9.8 * 2 + 0.22 * 9.8 *2/sin(45))
solvng for v
v = 5.75 m/s
Now , range of projectile
d = v^2*sin(2*theta)/g
d = 5.75^2*sin(90)/9.8
d = 3.37 m
the block sails in air for 3.37 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.