A motorcyclist travels around a curved path that has a radius of 225 . While tra
ID: 2125858 • Letter: A
Question
A motorcyclist travels around a curved path that has a radius of 225 . While traveling around the curved path, the motorcyclist increases speed by 1.1ft/s^2 .
a) If the motorcyclist starts from rest, determine the time needed to reach an acceleration of 4.5ft/s .
b) Determine the speed of the motorcyclist at the instant the acceleration is 6.5ft/s^2 .
c) Determine the magnitude of the acceleration at the instant the speed of the motorcyclist is 26ft/s .
d) Determine the maximum constant speed of the motorcyclist when the maximum acceleration is 6.5ft/s^2 .
Explanation / Answer
tangential acceleration = 1.1 ft / sec2
centripetal acceleration = v^2 / r
at time t .... v = 1.1 * t
so magnitude of net acceleltiaon = ( 1.1^2 + centripetal acc^2 ) = 4.5^2
so.. centripetal acc = 4.3635 ft/sec2
so.. v^2 / r = 4.3635
v^2 / 225 = 4.3634
so v = 31.333 ft/sec
so.... 1.1 * t = 31.33343
a)
so time t = 28.48494 secs
b)
magnitude of net acceleltiaon = ( 1.1^2 + centripetal acc^2 ) = 6.5^2
so.. centripetal acc = 6.40625 ft/sec2
so.. v^2 / r = 6.40625
v^2 / 225 = 6.40625
so v = 37.966 ft/sec
c) v = 26 ft / sec
so centripetal acceleration = v^2 / r = 26^2 / 225 = 3.00444 ft /s ec2
so total acceleration = sqrt ( 1.1^2 + 3.00444^2 ) = 3.19948 ft / sec2
d) for constant speed...
v^2 / r = 6.5
v^2 / 225 = 6.5
so v = 38.2426 ft/sec
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.