A motorcycle is following a car that is traveling at constant speed on a straigh
ID: 1625010 • Letter: A
Question
A motorcycle is following a car that is traveling at constant speed on a straight highway. Initially then car and the motorcycle are both traveling at the same speed of 19.0 m/s and the distance between them is 56.0 m. After t_1 = 5.00 s the motorcycle starts to at a rate of 8.00 m/s^2. The motorcycle catches up with the car at same time t_2. How long does H tale from the moment when the motorcycle starts to accelerate unit it catches up with the car? How for does the motorcycle travel from the moment it starts to accelerate (at t_1) unit H catches up with the car (at time t_2)?Explanation / Answer
A )
given
a = 8 m/sec2
distance d = 56 m
we have d = 0.5 a t2
56 = 0.5 X 8 X t2
t = 3.741 sec
so t2 - t1 = 3.741 sec
B )
the distance d
d = u t + 0.5 a t2
= ut + 56
d = 19 X 3.741 + 56
d = 127.079 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.