A 4.00 cm slide wire moves outward with a speed of 100 m/s in a 1.00 T magnetic
ID: 2125037 • Letter: A
Question
A 4.00 cm slide wire moves outward with a speed of 100 m/s in a 1.00 T magnetic field. See the figure. At the instant that the circuit forms a 4.00 cm x 4.00 cm square, with R = 0.010 W on each side, what are the induced emf, the induced current, and the potential difference between the two ends of the wire?
A 4.00 cm slide wire moves outward with a speed of 100 m/s in a 1.00 T magnetic field. See the figure. At the instant that the circuit forms a 4.00 cm x 4.00 cm square, with R = 0.010 W on each side, what are the induced emf, the induced current, and the potential difference between the two ends of the wire?Explanation / Answer
a.) Eind. = d(magnetic flux)/dt = d(B*A)/dt = 1*2*.04*100 = 8V
b.) resistance of the circuit at given instance, R = .04 ohm
I ind. = 8/.04 = 200A
c.) V = 8V
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.