A 4.0 kg box is raised from rest adistance of 3.0 m by a vertical force of120 N.
ID: 1672279 • Letter: A
Question
A 4.0 kg box is raised from rest adistance of 3.0 m by a vertical force of120 N. (a) Find the work done by the force.J
(b) Find the work done by gravity.
J
(c) Find the final kinetic energy of the box.
J A 4.0 kg box is raised from rest adistance of 3.0 m by a vertical force of120 N. A 4.0 kg box is raised from rest adistance of 3.0 m by a vertical force of120 N. A 4.0 kg box is raised from rest adistance of 3.0 m by a vertical force of120 N. A 4.0 kg box is raised from rest adistance of 3.0 m by a vertical force of120 N. A 4.0 kg box is raised from rest adistance of 3.0 m by a vertical force of120 N. (a) Find the work done by the force.
J
(b) Find the work done by gravity.
J
(c) Find the final kinetic energy of the box.
J (a) Find the work done by the force.
J
(b) Find the work done by gravity.
J
(c) Find the final kinetic energy of the box.
J (a) Find the work done by the force.
J
(b) Find the work done by gravity.
J
(c) Find the final kinetic energy of the box.
J
Explanation / Answer
( (a) Workdone W = Fdcos =mghcos = 120*3.0 cos = 360 J (b) Workdone by gravity = mgh = 4*9.8*3.0 = -117.6 J (c) The final kinetic energy is equal to from workenergy theorem Thenet workdone = change in kinetic energy Therefore the kineticenergy = 242.4 J (b) Workdone by gravity = mgh = 4*9.8*3.0 = -117.6 J (c) The final kinetic energy is equal to from workenergy theorem Thenet workdone = change in kinetic energy Therefore the kineticenergy = 242.4 JRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.