A car is traveling at 98.7 km/hr. The tires have a radius R = 38.4 cm. (a) What
ID: 2124433 • Letter: A
Question
A car is traveling at 98.7 km/hr. The tires have a radius R = 38.4 cm. (a) What is the angular speed of the tire (in SI units)? (b) What is the centripetal acceleration (m/s^2) of a piece of tire on the outer edge? A car is traveling at 98.7 km/hr. The tires have a radius R = 38.4 cm. (a) What is the angular speed of the tire (in SI units)? (b) What is the centripetal acceleration (m/s^2) of a piece of tire on the outer edge?Explanation / Answer
the speed of the car is v = 98.7 km/hr = 98.7 x (1000/3600) m/s = 98.7 x (5/18) m/s
the radius of the tire is R = 38.4 cm = 38.4 x 10^-2 m
let w be the angular speed
we know that
v = R x w
or w = (v/R)
the centripetal acceleration is
a = (v^2/R)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.