Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

1/ A 2.00-kg block is pushed against a spring with negligible mass and force con

ID: 2123751 • Letter: 1

Question



1/ A 2.00-kg block is pushed against a spring with negligible mass and force constant k = 400 N/m. compressing it 0.220 m. When the block is released, it moves along a frictionless, horizontal surface and then up a frictionless incline with slope 37.0O .style="font-family: 'times new roman'; text-indent: 40px; letter-spacing: 0px; " data-mce-style="font-family: 'times new roman'; text-indent: 40px; letter-spacing: 0px;">style="font-family: 'times new roman'; text-indent: 40px; letter-spacing: 0px; " data-mce-style="font-family: 'times new roman'; text-indent: 40px; letter-spacing: 0px;">style="font-family: 'times new roman'; text-indent: 40px; letter-spacing: 0px; " data-mce-style="font-family: 'times new roman'; text-indent: 40px; letter-spacing: 0px;">style="font-size: medium; ">


style="letter-spacing: 0px; font-size: medium; ">

(a) What is the speed of the block as it slides along the horizontal surface after having left the spring?  style="letter-spacing: 0px; font-size: medium; ">


style="letter-spacing: 0px; font-size: medium; ">

(b) How far does the block travel op the incline before starting to slide back down?style="letter-spacing: 0px; font-size: medium; ">




A 2.00-kg block is pushed against a spring with negligible mass and force constant k = 400 N/m. compressing it 0.220 m. When the block is released, it moves along a frictionless, horizontal surface and then up a frictionless incline with slope 37.0 degree. What is the speed of the block as it slides along the horizontal surface after having left the spring? How far does the block travel op the incline before starting to slide back down?

Explanation / Answer

potential energy of spring = kinetic energy

=> 0.5kx^2 = 0,5mv^2

=> v= sqrt(kx^2/m) = sqrt(400*0.22*0.22/2) = 3.11127 m/sec ans(1)

angle = 37 degrees

thus height = distance*sin(37) = D*0.60182

thus :

mgh = 0.5mv^2

=> 2*9.8*D*0.60182 = 0.5*2*3.11127*3.11127

=> D = 0.82052 answer(2)


Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote