A rocket blasts off vertically from rest on the launch pad with an upward accele
ID: 2120634 • Letter: A
Question
A rocket blasts off vertically from rest on the launch pad with an upward acceleration of 2.70m/s2 . At 10.0s after blastoff, the engines suddenly fail, which means that the force they produce instantly stops.
How high above the launch pad will the rocket eventually go?
hmax= ____________m
Find the magnitude of the rocket's acceleration at its highest point.
avertex= ____________m/s^2
How long after it was launched will the rocket fall back to the launch pad?
t=___________________s
How fast will it be moving when it does so?
v=_____________________m/s
Explanation / Answer
a=2.7 m/s^2==>t=10 s==>v=2.7*10=27 m/s
ht=1/2*27*10^2=135 m==>ht after engine failure=27^2/(2*9.91)=37.156 m
total ht=37.156+135=172.156 m
a) max ht=172.156 m
b) after engine failure a=-9.81 m/s^2
c) t=(-27-sqrt(27^2+1/2*4*9.81*135))/-9.81=8.677 seconds
total time=10+8.677=18.677 s
answer 18.7 seconds
d) sqrt(2*9.81*172.156)=58.118 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.