A flexible balloon contains 0.350mol of an unknown polyatomic gas. Initially the
ID: 2119801 • Letter: A
Question
A flexible balloon contains 0.350mol of an unknown polyatomic gas. Initially the balloon containing the gas has a volume of 7300cm^3and a temperature of 20.0 degrees Celsius. The gas first expands isobarically until the volume doubles. Then it expands adiabatically until the temperature returns to its initial value. Assume that the gas may be treated as an ideal gas with Cp=33.26J/mol%u22C5K and %u03B3=4/3. A flexible balloon contains 0.350mol of an unknown polyatomic gas. Initially the balloon containing the gas has a volume of 7300cm^3and a temperature of 20.0 degrees Celsius. The gas first expands isobarically until the volume doubles. Then it expands adiabatically until the temperature returns to its initial value. Assume that the gas may be treated as an ideal gas with Cp=33.26J/mol%u22C5K and %u03B3=4/3.Explanation / Answer
u havent completed the question.......no mention of wat we have to determine????
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.