Figure 6.4-1: Work-Energy Apparatus. Consider an object that moves only along th
ID: 2117444 • Letter: F
Question
Figure 6.4-1: Work-Energy Apparatus. Consider an object that moves only along the positive X axis that is subjected to a constant force pointing in the positive X direction. Show the work done by this force is the area under a Force vs. Displacement plot. A cart of mass (851.8 + - 0.1) g is configured in a setup as shown in Figure 6.4-1. The tension in the string is 0.36 N and the cart has a displacement of 40.9 cm. Determine the work done by the tension. The cart in the previous example has a maximum velocity of (0.580 + - 0.017) m/s. Determine the kinetic energy of the cart and compare the result with the work done on the cart in Problem 2 to confirm the Work-Energy Theorem.Explanation / Answer
a) SInce, the force is constant (magnitude as well as direction).
the force versus displacement graph will be horizontal .
At any instance teh area under the graph wll be F*D [
Here, F is the force .
D, is the displacement .
ALso for this kind of force the Total work done is -> w = Force. Displacement [Dot product]
W = F *D [since displacement will be in the direction of the force ]
W =Area under the graph [hence proved]
b) Tension = 0.36 N
displacement = 40.9 cm = 0.409m
Work done = T*D = 0.36 *0.409 J = 0.14724 J [ANS]
c) Maximum velocity(v) = 0.58 +0.017% m/s
MAss of the cart (m) = 851.8 +0.1% g = 0.8518 +0.1% kg
Kinetic energy = 0.5m*v*v = 0.5*0.8518 * 0.58* 0.58 + 0.134% J = 0.1432 + 0.134% J
Kinetic enrgy = 0.1432 + 0.134% which is almost equal to 0.14724 J [Work done]
Hence proved.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.