A hoop of mass M = 100 grams and radius R = 50 cm rolls without slipping down a
ID: 2116047 • Letter: A
Question
A hoop of mass M = 100 grams and radius R = 50 cm rolls without slipping down a hill of
height 2 meters. The fact that it does not slip means that, when the center of mass moves at a
speed vCM, the point of the hoop in contact with the floor at that instant does not move. The
angular speed of the hoop is, thus, %uF077 = vCM / R. Determine: a) The speed of the hoop at the
bottom of the hill; b) If we replace the hoop by a cylindrical full garbage can with the same mass
and radius, what would be its speed at the bottom of the hill?. Note: You may find useful to
know that Ihoop = M R2 and Icylinder = 1/2 M R2
Explanation / Answer
Part A)
The Hoop
Conservation of Energy applies and we must consider translational and rotational KE, so
PE = KEr + KEt
mgh = .5Iw^2 + .5mv^2
I for the hoop = mr^2 and w = v/r, so...
mgh = .5mr^2v^2/r^2 +_.5mv^2
mgh = .5mv^2 + .5mv^2 (mass cancels)
gh = v^2
(9.8)(2) = v^2
v = 4.43 m/s
Part B)
The disk (garbage can)
mgh = .5Iw^2 + .5mv^2
I for the dsik = .5mr^2 and w = v/r, so...
mgh = (.5).5mr^2v^2/r^2 +_.5mv^2
mgh = .25mv^2 + .5mv^2 (mass cancels)
gh = .75v^2
(9.8)(2) = v^2
v = 5.11 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.