A homeowner is frustrated with being the laughing-stock of the neighborhood beca
ID: 479752 • Letter: A
Question
Explanation / Answer
SOLUTION:
(a). Lot size = 300 X 250 = 75000 sq ft
space occupied by house and landscape = 7500 sq ft
Hence size of turf to be fertilized = 75000 - 7500 = 67500 sq ft
(b) Nitrogen need per 1000 ft = 2lb (907.2g)
Nitrogen needed for 67500 sq ft = (2/1000) X 67500 = 135 lb = 61235g
Molar mass of urea (CH4N2O) = 60g
It means 60g of urea gives 28g of nitrogen, because two moles of nitrogen atom are present in 60g of urea.
28g of Nitrogen = 60g f urea
1g of nitrogen will be had from = 60/28 = 2.14g of urea.
Therefore 61235g of of nitrogen will be available from = 61235 X 2.14 = 131,218g of urea = 289.2 lb of urea.
So one fertilizer application amounts to 289.2lb of the fertilizer.
(c). Phosphorus needed for 67500 sq ft = (0.75/1000) X 67500 = 50.6 lb = 22952g
TSP contains 32% P (given). It implies 32g of P will be had from 100g of TSP
22952g of P will be available from = (100/32) X 22952 = 819714g = 1807.2 lb of TSP.
Hence we need to apply 1807 lb of Fertiliser.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.