A heavy sled is being pulled by two people. The coefficient of static friction b
ID: 2114435 • Letter: A
Question
A heavy sled is being pulled by two people. The coefficient of static friction between the sled and the ground is %u03BCs = 0.579 and the kinetic friction coefficient is %u03BCk = 0.403. The combined mas of the sled and its load is m =336 kg. The ropes are separated by an angle %u03C6 = 21 degrees, and they make and angle of %u03B8 = 30.1 degrees with the horizontal. assuming both ropes pull equally hard, a) what is the minimum rope tension required to get the sled moving? and b) if the tension is maintained after the sled starts moving, what is the sled's acceleration?
Explanation / Answer
horiz force = 2Tcos31*cos10.5=1.7T
vertical comp = 2Tsin31=1.03T
friction = 0.58*(336*9.8-1.03T)=1909-.597T which must be equal to 1.7T
T = 831N
kinetic friction=0.403*(336*9.8-1.03T)=0.403*(336*9.8-1.03831)=1326.58N
acc=(1.7*831-1326.58)/336=0.256m/s2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.