Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A heavy mass spins in a horizontal circle with a radius of 15.0 cm. The rotation

ID: 1562148 • Letter: A

Question

A heavy mass spins in a horizontal circle with a radius of 15.0 cm. The rotations are timed and the amount of time it takes for it to around is 0.56 s. The centripetal force is measured 1to be 6.1 N. According to this experiment, the speed of the bob is closest to: a. 0.04 m/s b. 0.27 m/s c. 1.7 m/s d. 8.4 m/s The direction of the velocity of the bob is: a. Tangent to the circle b. Inward c. Outward The acceleration of the bob is closest to: a. 2 m/s^2 b. 5 m/s^2 c. 9.8 m/s^2 d. 19 m/s^2 e. 47 m/s^2 The direction of the acceleration of the bob is: a. Tangent to the circle b. Inward c. Outward According to this experiment, the mass of the bob is: a. 120 g b. 320 g c. 520 g d. 920 g e. 1.5 kg.

Explanation / Answer

T=0.56 s, r=0.15m, Fc=6.1 N

a) v = 2*pi*r^2 / T
=> v = (2*pi*r^2) / T
=> v = (2*pi*0.15^2) / 0.56
=> v = 0.25 m/s
So, option b.

b) Outward

c) a = v^2/r
=> a = (0.2524^2)/0.15
=> a = 0.425 m/s^2

d) Inward

e)
Fc = ma
6.1 = m*0.425
=> m = 6.1/0.425
=> m = 14.35 kg

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote