A water balloon is thrown horizontally at a speed of 2.0 m/s from the roof of a
ID: 2112973 • Letter: A
Question
A water balloon is thrown horizontally at a speed of 2.0 m/s from the roof of a building that is 6.00 m above the ground. At the same instant the balloon is released, a second balloon is thrown straight down at 2.0 m/s from the same height. Determine which balloon hits first and how much sooner it hits the ground than the other balloon.
The answer in the textbook says the balloon that is thrown straight down hits the ground 0.186 s sooner than the other balloon but I don't understand how to get this answer. Please help!
Explanation / Answer
the second ballon which is straight down hits first
for first
0.5g*t*t= 6
t=1.106 s
for second
6= 2t+0.5gt*t
on solving we get
t=0.921
subtracting both times
we get 0.186s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.