A water balloon is thrown horizontally at a speed of 2.2 m/s from the roof of a
ID: 1392993 • Letter: A
Question
A water balloon is thrown horizontally at a speed of 2.2 m/s from the roof of a building that is 6.47 m above the ground. At the same instant the balloon is released, a second balloon is thrown straight down at 2.2 m/s from the same height. (Neglect any effects due to air resistance.) Which balloon will land first?
1
balloon #1 balloon #2 Both balloons will land at the same time.
How much earlier will that balloon land in comparison to the other? (Enter NA if both balloons land at the same time. )
2 s earlier
Which balloon is moving with the fastest speed at impact?
3
balloon #1 balloon #2 Both balloons will land at the same time.
Explanation / Answer
1) Given Data
h = 6.47 m
v0 = 2.2 m/s
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
1) the balloon #2 which is straight down will hits first
2) for first
h = vot + 0.5gt1^2
6.47 = 0 +0.5gt1^2
0.5*9.8*t1^2 = 6.47
t1^2 = 1.32 s
t1 = 1.1491
for second
h = vot2 + 0.5gt2^2
6.47 = 2.2t2 + 0.5*9.8t2^2
4.9t2^2 + 2.2t2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.