A 2kg mass attached to a spring undergoes a simple harmonic motion (SHM), with a
ID: 2112124 • Letter: A
Question
A 2kg mass attached to a spring undergoes a simple harmonic motion (SHM), with amplitude 1m and period (pi) s. (a) What is the angular frequency w? (b) What is the spring constant k of the spring? (c) What is the maximum velocity of this SHM? (d) At time t = 0 the mass is found to be at its maximum displacement i.e. x(0) = 1m. Write down the equation for x(t) i.e. the position of the mass as a function of time, and sketch x(t) vs. t over 1 period of oscillation making sure that correct amplitude, period and phase can be deduced by anyone who looks at your sketch (i.e. give correct axis labels).Explanation / Answer
angular frequency w = 2pi/pi = 2
b)sqrt(k/m) = 2 => k = 8
c) by energy conswervation, kA^2/2 = mv^2/2 => max v = sqrt(k/m) = 2
d) x(t) = cos(2t)
x(t) is simply a cosine curve with time axis scaled by factor of 2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.