A 2kg cube of Aluminum is suspended by a rope tied to aballoon which is floating
ID: 1729186 • Letter: A
Question
A 2kg cube of Aluminum is suspended by a rope tied to aballoon which is floating on a fluid of density 1.5x103kg/m3. Assume the balloon has negligible mass.(Al = 2.7x103 kg/m3) What volume of the ballon is submerged in the liquid? Asker's note: rope mass is negligible. Volume of balloon isnot given. Volume/dimensions of aluminum cube is not given. Depthof cube is not given. Any help would be greatly appreciated. Finalexam tomorrow! A 2kg cube of Aluminum is suspended by a rope tied to aballoon which is floating on a fluid of density 1.5x103kg/m3. Assume the balloon has negligible mass.(Al = 2.7x103 kg/m3) What volume of the ballon is submerged in the liquid? Asker's note: rope mass is negligible. Volume of balloon isnot given. Volume/dimensions of aluminum cube is not given. Depthof cube is not given. Any help would be greatly appreciated. Finalexam tomorrow!Explanation / Answer
Total mass of fluid displaced has to equal the mass of thealuminum. . 2 kg of fluid has a volume of 2kg / 1500kg/m3 = 0.0013333 m3 . The volume of the aluminum is 2 kg /2700 = 0.0007407 m3 . So the aluminum displaces 0.0007407m3 of the fluid, the balloon must displace . 0.0013333 - 0.0007407 = 0.0005926 m3 of the fluid and this isthe volume of balloon submerged . So the aluminum displaces 0.0007407m3 of the fluid, the balloon must displace . 0.0013333 - 0.0007407 = 0.0005926 m3 of the fluid and this isthe volume of balloon submergedRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.