A 29.0 kg block at rest on a horizontal frictionless air track is connected to t
ID: 1781291 • Letter: A
Question
A 29.0 kg block at rest on a horizontal frictionless air track is connected to the wall via a spring. The equilibrium position of the mass is defined to be at x=0. Somebody pushes the mass to the position x= 0.350 m,then lets go. The mass undergoes simple harmonic motion with a period of 4.50 s. What is the position of the mass 3.735 s after the mass is released? postkon 1.69x10-1m You are correct. Your receipt no. is 149-8795 Previous Tries Consider the same mass and spring discussed in the previous problem. What is the magnitude of the maximum acceleration the mass undergoes during its motion? 1.60m/s 2 Hint: You used position as a function of time in the first part. If you take the second derivative of that equation with respect to time, what physical quantity does your new equation represent?Explanation / Answer
w = 2pi / T
w = 2pi / 4.50 = 1.396 rad/s
amplitude, A = 0.350 m
a_max = w^2 A
a_max = 0.68 m/s^2 ......Ans
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.