Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A)At a distance of 5 cm, the microwave radiation from a cellphone has an intensi

ID: 2110695 • Letter: A

Question

A)At a distance of 5 cm, the microwave radiation from a cellphone has an intensity of 30 W/m2. The maximum permissible radiation leaking out from a microwave oven at the same distance is 10 W/m2. Compare the average electric fields generated by the two devices - how many times stronger is the electric field that is generated by the cellphone than the maximum permissible field leaking from a microwave oven?

B)A bluetooth headset has an intensity of 0.08 W/m2 at 5 cm distance. If you carry your phone on your belt, 74 cm from the center of your brain, what is the total intensity (headset plus phone) at the center of your brain?

C)How many times longer than the width of your head (assume 10 cm) is the wavelength of a cellphone transmitting at 825.2 MHz?




Explanation / Answer

Intentisy of cell phone = Power/area=E^2/2u0C

E^2= 30 *2*12.56*30=22608

E1=150.39 N/C cell phone

E2^2= 10*12.56*2*30=7536

E2=86.81N/C

ration is E1/E2=1.73 times stronger



Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote